Książki bez recepty

W dniach 4-15 marca zbieraliśmy książki dla oddziałów szpitalnych w ramach projektu Książki bez recepty. Projekt ten stworzyli młodzi ludzie, którzy swoją akcję ogłosili na mediach społecznościowych, a nasz szkoła przyłączyła się do zbiórki. W tak krótkim czasie udało nam się zebrać blisko 400 książek o różnorodnej tematyce, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, od fabularnych po naukowe. W akcję byli zaangażowani nasi uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, a także osoby, niezwiązane z naszą placówką. Wielkim wsparciem było dołączenie do akcji  Szkoły Podstawowej w Łążynie, która  pod kierunkiem pani Grażyny Krzymień dostarczyła ponad 300 książek. Zgromadzone książki osobiście odebrali organizatorzy i przekazali do wybranego szpitala.

Marzanna Bieńkowska (nauczyciel bibliotekarz), Karolina Wiśniewska (psycholog szkolny)

 
 
 
Wielka Liga Czytelników
 
wlc banner

W tym roku szkolnym do VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników przystąpiło  prawie 15 tysięcy Uczestników, a razem z Rodzicami i Koordynatorami dużo, dużo więcej! W naszej szkole chęć udziału zgłosiło 8 uczniów.  I etap - szkolny ukończyło 3 uczestników i tym samym zakwalifikowało się do II etapu - półfinałowego. Byli to Oliwer Najkowski kl. 5a, Julia Lewandowska 7a, Marcelina Karczewska 8b. Naszym reprezentantom gratuluję pasji czytania, wytrwałości, pracowitości!

 
wielka liga czyt 24

 


przerwa na czytanie 22

 Pasowanie na czytelnika

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika.

Zobacz zdjęcia

Zajęcia wyjazdowe z okazji Światowego dnia książki

Prace uczniów powstałe w plenerze - postacie z książek, zajęcia wyjazdowe z okazji Swiatowego dnia książki

Spotkanie z pisarką Małgorzatą Swędrowską w DK w Górsku

 

Konkurs pięknego czytania

 

 Spotkanie z autorem książek

W dniu 05.05 o godz. 12.00 w SP w Górsku odbędzie się spotkanie z pisarzem i obrońcą zwierząt Tomem Justyniarskim. Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek wraz z dedykacją i autografem autora w promocyjnej cenie 30 zł. Dostępne będą m.in „Psie troski", Mój przyjaciel Bocian" i "Kocia mama", Serdecznie zapraszamy."

psie troski1

 Zobacz zdjęcia ze spotkania

 Cukiernia dla Ukrainy

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Święto zostało ustanowione w 2002 roku, w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. Od tego dnia pluszowe misie szybko podbiły serca dzieci na całym świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek. Równie szybko podbiły też rynek księgarski i filmowy jako bohaterowie bajek. W Wielkiej Brytanii karierę zaczął robić Kubuś Puchatek, w Stanach Zjednoczonych Miś Yogi, natomiast w Polsce w latach 70. Miś Uszatek. 

Biblioteka Szkolna przygotowała z tej okazji dzień z „misiowymi": zagadkami, kolorowankami, puzzlami; nie zabrakło też rysowania portretu misia, czy oglądania bajek.

11 listopada w bibliotece

11 lstopada 21bibl 01  11 lstopada 21bibl 02

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik to  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego  jako hasło wybrało „Baśnie i legendy z całego świata". Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły i upowszechniane czytelnictwa. Z tej okazji nasi czytelnicy rysowali swoje portrety i wykonali zakładki do książek.

Mała książka - wielki człowiek

Uczniowie klas 1a i b otrzymali wyprawki czytelnicze, które z pewnością pomogą im w przygodzie z czytaniem. Na wyprawki czytelnicze składają się:

  • „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
  • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
  • Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 ksiazkadla1 01  ksiazkadla1 03 

ksiazkadla1 02

Zasady obowiązujące w bibliotece szkolnej w czasie pandemii Covid 19

1. Uczniowie mogą korzystać z biblioteki według znanych im zasad, w wyznaczonych godzinach pracy biblioteki.
2. W bibliotece mogą przebywać 2 - 3 czytelników
3. Wchodząc do biblioteki należy zdezynfekować ręce, obowiązkowe jest zasłanianie ust i twarzy.
4. Środa jest dniem wewnętrznym przeznaczonym na prace techniczno-biblioteczne, dezynfekcję i odkładanie książek po  kwarantannie na półki, w tym dniu biblioteka jest zamknięta dla uczniów.
5. Oddając przeczytaną książkę uczeń ma obowiązek odłożyć ją pojemnika specjalnie do tego przeznaczonego, znajdującego się w bibliotece, w widocznym miejscu, na czas 48 godzinnej kwarantanny.
6. Nauczyciel/ bibliotekarz odkłada książki na półki lub wypożycza uczniom po upływie czasu kwarantanny.
7. Z czytelni mogą skorzystać 2 - 3 osoby na raz, zachowując bezpieczny odstęp, 1,5 m. Zabronione jest pożyczanie, korzystanie z przyborów szkolnych, książek kolegów, itp.
8. Uczniowie nie mogą korzystać z półek wolnego dostępu. Książki podaje bibliotekarz.